Permakulturní design
Mým cílem je navrhnout zahradu jako trvale udržitelný systém. Tak, aby vyžadovala minimum práce, a přitom poskytovala maximum užitku. Vše zkombinovat tak, aby se její prvky navzájem podporovaly a doplňovaly.
Vlastnosti ekozahrady
Ekologicky stabilní a zdravá
Každá ekozahrada je velmi rozmanitá a všechny stromy, keře a byliny zde rostou ve vzájemně se podporujících společenstvech. Je přátelská k volně žijícím živočichům - ptákům, ježkům, ještěrkám, ... Na pozemku jsou vytvářena a využívána různá mikroklimata (např. sluneční pasti, větrolamy, jezírko,...). Různými metodami, jako třeba mulčováním, zeleným hnojením, kompostováním nebo výsadbou rostlin produkujících dusík, se postupně zvyšuje úrodnost půdy.
Jedlá
Možnost vypěstovat si vlastní ovoce a zeleninu výrazně zvyšuje naši soběstačnost a nezávislost. Stromy a keře poskytující jedlé plody mají v ekozahradě jasnou přednost před těmi čistě okrasnými. Ty jsou zde jako doplňkové.
Stromů a keřů s jedlými plody je na výběr obrovské množství. Nemusí to být jen ty klasické - jabloně, švestky nebo rybíz, ale například krásné muchovníky s výbornými bobulkami, připomínajícími borůvky. Také můžeme zahradu zpestřit velkoplodými hlohy, dříny, hlošinami, aróniemi nebo muďouly. Pro zimní sklizeň lze pěstovat mišpule či rakytníky.
Je úžasné sázet krásné velké stromy. Třeba oskeruše, z jejichž plodů si časem můžeme vypálit vzácnou oskerušovici. Také jedlý kaštan, líska turecká nebo třeba dřezovec s dlouhými jedlými lusky visícími z větví zde mohou růst. Jednoduše lze pěstovat spousty léčivých bylinek, trvalek s jedlými listy či květy, nebo třeba jedlé houby. Možností je opravdu hodně.
Nízkoúdržbová
Těmito způsoby můžeme dosáhnout ekologické stability. V prvních letech po založení však bude zahrada vyžadovat určitou údržbu a péči, a to hlavně mulčování. Teprve až se keře a trvalky rozrostou a spojí v určitý celek, přidávání mulče už nebude potřeba. Postupně se budou vytvářet správné ekologické vazby a čím více jich bude, tím méně bude zahrada vyžadovat naši péči. Půda se bude postupně zkvalitňovat, bude schopna zadržet více vody, rostliny budou zdravější než v běžných zahradách a tím i odolnější. V určitém okamžiku nastane přírodní rovnováha a zahrada se bude z velké části starat sama o sebe.