O mně

Všechno začalo naráz a úplně nečekaně. Manžel brouzdal po internetu a zavolal mě, že našel jakési stránky o ekozahradách. Věděl, že mě zahradničení vždycky zajímalo. Ať se jdu podívat, než to zavře a bude pokračovat ve své práci. Šla jsem a začetla se do stránek Jaroslava Svobody https://www.ekozahrady.com. Po zbytek večera jsem už manžela k počítači nepustila :)

Bylo to moje první setkání s permakulturou. S každou další přečtenou větou jsem zjišťovala, že je to přesně to, po čem jsem vždycky toužila. Žít na krásné, velké zahradě, ve které bych se cítila stejně dobře, jako uprostřed bujné neporušené přírody. Ze své zahrady získávat velký podíl své stravy. Cítit se co nejvíce nezávisle a soběstačně. A v takovém prostředí vychovávat svoje děti. Myšlenka života na takové zahradě byla pro mě neuvěřitelně lákavá.

Získala jsem tedy inspiraci a odvahu do toho jít.

Můj život nabral úplně nový a naprosto jasný směr. S manželem jsme koupili větší pozemek - holé pole - s vizí vytvořit na něm něco jako přírodní oázu pro naši rodinu. Ze začátku, vyzbrojena obrovským nadšením a určitou naivitou, to vypadalo velmi snadno. Postupně se ukazovalo, že to bude docela dřina. Nadšení však zůstalo, a tak jsme s manželem postupně zasadili sad, jedlý les, větrolamy, zaseli květnaté louky, založili políčko a pak i začali včelařit.

Permakultura mě zajímala čím dál víc. Chtěla jsem tomu všemu dobře rozumět. Má knihovna se postupně plnila knížkami o přírodě, principech trvalé udržitelnosti, o starých odrůdách ovocných dřevin, semenaření, bezorebném pěstování, o duchovním aspektu zahrady ...

Když se objevila možnost zúčastnit se ročního výcviku permakulturních designerů u Jaroslava Svobody, neváhala jsem. I díky zkušenostem z vlastního pozemku to všechno začalo do sebe krásně zapadat.

Ráda bych pomohla Vám, kteří chcete větší či menší ekozahradu mít, ale nemáte dostatek času věnovat se učení stromů, keřů, trvalek a vůbec principů, podle kterých je potřeba přírodní prvky propojit, aby vznikla ekozahrada.

Těším se na případnou spolupráci s Vámi. Sdílet myšlenky s lidmi, kteří mají rádi přírodu a mají chuť něco změnit k lepšímu, je pro mě obrovská radost.