Proč sázet Jaderničku moravskou

28.02.2021

Kdybych měla na své zahradě místo na jediný ovocný strom, vybrala bych si Jaderničku moravskou. Tato stará, typicky moravská odrůda se žlutými jablíčky je prostě poklad.

Zcela jistě se najde plno odrůd, které ji překonají jak v chuti, velikosti, šťavnatosti, nebo líbivosti plodů. Proč si tedy tak moc cením právě Jaderničky?

Tato odrůda je typická tím, že její plody dozrávají postupně a opadávají ze stromu poměrně dlouhou dobu - v podstatě celý podzim. Na první pohled to vypadá jako nevýhoda, zvlášť pokud ji zasadíte k příjezdové cestě nebo k záhonu s jemnými květinami. Znamená to ale, že ji můžete postupně využívat po dlouhou dobu. Já si třeba této vlastnosti cením, protože si můžu celý podzim jednoduše odběhnout na zahradu, pár jablíček si posbírat (ani nemusím lézt na strom) a postupně tak zpracovávat. Jíst se dá prakticky už od poloviny září. Po opadání ze stromu nebo otlačení trvá jablíčkům docela dlouho, než začnou hnít, což vítám.


Zároveň má velmi dobrou skladovatelnost. Ve sklepě zůstává svěží a šťavnatá až do dubna. Stromy jsou to odolné, statné, dožívají se vysokého věku a vytvářejí krásně kulovité koruny s mírně převislými větvemi.

Také chuť jaderniček jsem si velmi oblíbila. Je výborná, sladce nakyslá, má svou naprosto specifickou příchuť. Neznám žádné jiné jablko s podobnou chutí.

Jak jaderničky využívám? Třeba takový kompot je opravdová pochoutka. Jeho chuť je velmi dobrá a krásně sladká. Navíc, tento kompot není až tak vodnatý, zdá se mi hutnější a sytější, než z jiných jablek. Proto vařím kompot nejraději právě z jaderniček.

Další uplatnění najdou tato jablíčka ve štrůdlu. I tady záleží na vlastnostech použitých jablek. Zde tato odrůda opět boduje - myslím, že poskytuje přesně tu chuť, která je na štrůdl ideální - příjemně sladko-kyselou, výraznou.

Často vyrábím dětem (i nám dospělým) jablečnou přesnídávku. Stačí posbírat pár jaderniček, rozmixovat, třeba s banánem, a dobrota je hotová.

Když máme jaderniček hodně, rádi si vyrábíme mošt - jeho intenzivní chutí jsme vždycky mile překvapení.

A nakonec, kdo by tady u nás na Valašsku neznal pálenku z jaderniček? Mnoha lidem tady slouží (v rozumné míře) jako lék na cokoliv :) Jaderničková pálenka má své typické, příjemné aroma a je velmi oblíbená.

Hlavní kouzlo této odrůdy tedy spočívá v její UNIVERZÁLNOSTI.

Dá se používat a zpracovávat na mnoho způsobů. A ve všech těchto svých podobách je naprosto skvělá.

Takováto všestrannost není úplně běžná. Často se jablka určité odrůdy hodí třeba k přímé spotřebě, ale tepelně zpracovaná jsou fádní. Nebo vydrží dlouho ve sklepě, ale výborný mošt nebo kompot z nich neuděláte. Mnoho odrůd dozrává stejnoměrně v určitou dobu, pak je potřeba je otrhat a uskladnit - takže nemáte dlouhou postupnou sklizeň, jako nabízí právě Jadernička. Některé odrůdy zase dávají chuťově špičková jablka, ale stromy nejsou odolné. U Jaderničky se těch kladných vlastností sešlo dohromady opravdu hodně.

Vůbec se nedivím tomu, že byla Jadernička moravská za starých časů tak velmi ceněná a oblíbená. Stačil třeba i jeden jediný pořádný strom a celá rodina si mohla pochutnávat od brzkého podzimu až do jara.

Text a fotografie: Jaroslava Ševčíková