Názvy odrůd a jejich zdánlivá nedůležitost

24.03.2021

Velmi ráda si prohlížím různé zahradnické katalogy, zvláště ty květinové. Kromě vzhledu, vlastností a nároků rostlin si všímám i jejich názvů. Vždycky jsem zvědavá, jestli autor názvu dokázal tímto slovem či slovním spojením rostlinu vystihnout.

Obdivuji, když rostlina se svým názvem krásně ladí. Trefně popisuje třeba její barvu, tvar, chování či celkové vyzařování. Tak jako třeba u mé oblíbené sadové růže 'Horoucí láska' (prodává se pod německým názvem 'Brennende Liebe'). Tak krásná, zářivě rudá barva květů se jen tak nevidí! Navíc, velmi dlouho kvete, je odolná a energie vášně je z ní cítit na dálku. Kdo by nechtěl právě tyto kvality v lásce zažít?

Nebo moje favoritka mezi sladkovišněmi, stará francouzská odrůda 'Královna Hortenzie' už svým vznešeným názvem napovídá, že její plody budou chutnat skvěle, přímo královsky. A je to tak. Vlastně chutnají spíše jako třešně, jsou překvapivě sladké. Mimochodem, tato višeň má na mě vyloženě dobrý vliv - vždycky, když kolem ní procházím, chovám se vzorně a decentně, vždyť jdu kolem panovnice!

I známá česká jabloň odrůdy 'Rubín' dělá svému jménu čest. Z vlastní zkušenosti potvrzuji, že její název je v souladu s kvalitami tohoto stromu. Když jeho sytě červené plody dozrávají, opravdu na stromě působí jako velké, do daleka viditelné rubíny. Drahocenná je i jejich chuť, patří mezi mé nejoblíbenější. Rozhodně odrůda k nezaplacení.

Někdy se ale název odrůdy, alespoň tedy z mého pohledu, moc nepovede. Kdybych byla růží, asi bych se nechtěla jmenovat 'Herkules'. Pravděpodobně ani růže 'Robusta' není ze svého jména kdovíjak nadšená. Ani název 'Paprika', jak asi sami cítíte, není pro růži to pravé ořechové. Zato taková 'Artemis', 'Kleopatra' či 'Baletka' svým názvem potvrzují ten křehký, vznešený, přímo luxusní vzhled růží.

Ať chceme nebo ne, slova na nás působí. Všichni jejich vlivu více či méně podléháme. Námi zvolená slova mohou nadchnout, rozveselit, nebo naopak odradit či naštvat. Právě v tom tkví kouzlo jazyka a jeho často podceňovaná síla.

No schválně, budete raději pěstovat salát 'Král máje' nebo 'Bremex'? Co vám napoví název jabloně 'Kysňačka' a 'Čistecké lahůdkové'? Paprika s názvem 'Karkulka' anebo paprika odrůdy 'PCR' ve vás vzbuzuje příjemnější pocity? Měli byste třeba chuť na místní krajovou švestku 'Malé sračky'? :)

Pokud si chcete v tomto směru rozšířit obzory, stačí prolistovat nějaký větší katalog trvalek, to bývá nejlepší přehlídka působivých názvů. Kdo by nebyl zvědavý, jak vypadá květina s názvem 'Elektrický šok' ('Electric Shock')? Romantické duše jistě nadchne elegantní sněhobílý kosatec 'Labuť v letu' ('Swan in Flight') nebo 'Perla Pacifiku' ('Pacific Pearl'). Děti by mohl potěšit veselý kosatec s pirátským jménem 'Jack Sparrow'. Tulipán 'Whiskey' možná nadchne i muže. Já osobně mám rozhodně chuť vlastnit tulipán 'Vanilkový krém' ('Vanilla Cream') nebo 'Hnědý cukr' ('Brown Sugar'). Ani krásně zemitě zbarvená dlužicha 'Karamel' ('Caramel') neunikne mé pozornosti. Jasně to naznačuje, po jakých dobrotách moje duše touží :)

Nemusí jít jen o názvy odrůd, i rostlinná jména rodová je zajímavé sledovat. Květiny jako Krásenka, Dobromysl, Ladoňka či Konvalinka měly na své jméno štěstí. Taková Rohoblizeň, Krvavec a Paznehtík jim mohou jen závidět. Ani Volovec, Plesnivka či Záplevák nejsou názvem zrovna důstojným.

Jména rostlin mě vždycky zajímala a ráda si je u svých rostlin pamatuji. Připouštím, že mám v tomhle směru jistou profesní deformaci, jsem totiž původním povoláním překladatelka a dobře vím, jakou důležitost slova mají. Troufám si říct, že jejich používání je tak trochu magií. Kdybych se někdy v budoucnu pustila do šlechtění - oboru, který velmi obdivuji - určitě bych si dávala při pojmenovávání svých rostlin opravdu záležet. Byla bych na ně hodná a dopřála bych jim jména krásná, uchu i duchu lahodící :)


Text a fotografie: Jaroslava Ševčíková