Dobromysl - bylinka mého dětství

02.08.2021

Dobromysl obecná je jednou z mých nejoblíbenějších bylinek. Mám ji silně spojenou se vzpomínkou na veselé rodinné výlety mých dětských let. Každé léto jsme na tatínkův povel naskákali do naší staré černé volhy a tímto vznešeným korábem jsme frčeli na jeden z nedalekých kopců, kde dobromysl rostla hojně a přirozeně.

Kromě instrukcí, jak nešlápnout na hada, jsme každý dostali nůžky a košík, a měli jsme za úkol nasbírat kvetoucí dobromysl na celý rok. Byla surovinou na náš nejoblíbenější rodinný čaj. Za odměnu jsme si pak mohli dosytnosti zařádit v místním pískovém lomu.

Krásně voňavá dobromysl, obletovaná včelami i motýly, prostě k mému životu patří. Byla jsem proto ráda, že se zabydlela i na naší současné zahradě. Vyrostla jako součást vyseté květnaté louky, postupně se vysemeňovala a objevovala se porůznu i v jiných částech zahrady, často ve společnosti třezalky a mateřídoušky. Rok od roku tvoří hezčí a silnější trsy a kupodivu zvládá i náš téměř nepropustný jíl a konkurenci okolní husté trávy. Očividně jí vyhovuje suchý, až téměř vyprahlý jižní svah s dostatkem slunce po celý den.

Určitě by jí slušela společnost kamenů, třeba v podobě suché zídky. Až na ni u nás přijde řada a poblíž zeleninové zahrádky ji postavíme, dobromysl rozhodně bude součástí jejího osázení. A protože se velmi lehce množí i dělením trsů, bude stačit, když si s rýčem zajdu na naši louku a urýpnu si pár kousků už z mohutných trsů.

Dobromysl kvete v různých odstínech světle až tmavě růžové, ale dají se sehnat i parádnice s květem bílým. Když je sesadíme k sobě, vytvářejí krásně jemné barevné kombinace. Osobně mám ráda i vyšlechtěný kultivar 'Compactum', který je podstatně nižší a hodí se tak i do míst, kde je na klasickou dobromysl málo místa.

Dobromysl má spoustu léčivých účinků. Moji rodiče vždycky vyzdvihovali jednu její konkrétní vlastnost, patrnou už z názvu, a to, že má pozitivní a uklidňující účinky na psychiku. Dobrá mysl se v každém společenství, i v tom rodinném, velmi hodí. Musím ale říct, že v našem případě se právě tyto účinky moc neprojevovaly, i když by rodiče byli jistě rádi. Ačkoliv jsme ji doma popíjeli ve velkém množství, my čtyři sourozenci jsme se hádali a rvali, ještě ve spolupráci s bratranci z vedlejšího domu, opravdu často a rádi :)

Dobromysl to s námi myslí dobře, a tak se nám lidem nabídla i jako výrazné koření, typické pro středomořskou kuchyni - oregano. Je to ta stejná rostlina, dobromysl je totiž latinsky Origanum. Pro koření se ale vybírají rostliny více aromatické, bohatší na vonné silice, většinou vypěstované v zahraničí.

Dobromyslový čaj jsem jako delikatesu doporučovala mnoha mým známým. Někteří z nich pak ale hlásili, že ho nemůžou pít, protože jim příliš připomíná pizzu. Já jsem ale tento čaj popíjela už v době, kdy u nás po pizze nebylo ani vidu ani slechu. A tak to mám přesně naopak - pokaždé když jím pizzu, děsně mi připomíná náš oblíbený rodinný čaj :)

Text a fotografie: Jaroslava Ševčíková