Permakulturní design

Mou největší inspirací při navrhování ekozahrad jsou principy permakultury.

Mým cílem je tedy navrhnout zahradu jako trvale udržitelný systém. Tak, aby vyžadovala minimum práce a přitom poskytovala maximum užitku. Je zkomponovaná tak, aby se všechny její prvky navzájem podporovaly a doplňovaly.
Kromě toho, že je krásná, je také:

Foto

Ekologicky stabilní a zdravá

Proto musí být každá ekozahrada rozmanitá a všechny stromy, keře a byliny zde rostou ve vzájemně se podporujících společenstvech. Je přátelská k volně žijícím živočichům – ptákům, ježkům, ještěrkám, ... . Na pozemku jsou využívána a také vytvářena různá mikroklimata (např. sluneční pasti, větrolamy, jezírko). Různými metodami (mulčování, zelené hnojení, výsadba rostlin produkujících dusík, ...) se postupně zvyšuje úrodnost půdy.

Bezúdržbová

 • Díky mulčování odpadne nutnost neustálého okopávání a rytí, což je asi největší úspora času oproti současnému zahradničení.
 • Potřeba zalévání je minimální nebo žádná a to díky mulčování, svejlům a promyšlené výsadbě. Tím zároveň přispíváme k zadržování vody v krajině.
 • Místo choulostivých, přešlechtěných rostlin, které vyžadují mnoho péče, vybereme do ekozahrady ty odolné, nejlépe naše původní.
 • Každému stromu či keři dáme svůj prostor, aby si ani po mnoha letech nestínily a nepřerůstaly tam, kde to není žádoucí. Tím se vyhneme neustálé potřebě řezání, zkracování, zastřihování.
 • Místo stříhaných živých plotů můžeme vysadit naprosto nenáročný volně rostoucí živý plot třeba z kvetoucích či plodících keřů.
 • Místo golfového trávníčku můžeme založit třeba tzv. jedlý trávník, plný různých jedlých rostlinek nebo voňavou, příjemně barevnou květnatou loučku. Tím si ušetříte hodiny práce se řvoucí sekačkou.
 • V prvních letech po založení bude ekozahrada ještě nějakou údržbu potřebovat, a to hlavně mulčování. Teprve až se keře a trvalky rozrostou a spojí se v určitý celek, přidávání mulče už nebude potřeba. Postupně se budou vytvářet správné ekologické vazby a čím více jich bude, tím méně bude zahrada závislá na Vaší péči. Půda se bude postupně zkvalitňovat, bude schopna zadržet více vody, rostliny budou zdravější a tím i odolnější. V určitém okamžiku nastane přírodní rovnováha a zahrada se bude starat sama o sebe.

  Jedlá

  Foto

  Tím zvyšuje soběstačnost a nezávislost uživatelů. Stromy a keře poskytující jedlé ovoce zde mají jasnou přednost před jen čistě okrasnými. Ty jsou v ekozahradě jako doplňkové.
  Stromů a keřů s jedlými plody je na výběr velké množství. Nemusí to být jen ty klasické (jabloň, hrušeň, švestka, ...). Svou zahradu si můžete zpestřit třeba krásnými muchovníky s výbornými bobulkami, připomínajícími borůvky. Také velkoplodými hlohy, dříny, hlošinami, úhlednými aróniemi nebo muďouly. Pro zimní sklizeň můžete pěstovat mišpule nebo rakytníky.
  A pokud máte k dispozici větší pozemek, můžete sázet krásné velké stromy. Třeba oskeruše, z jejichž plodů si časem můžete vypálit vzácnou oskerušovici. Může zde růst jedlý kaštan, líska turecká nebo třeba dřezovec s krásnými jedlými lusky visícími z větví. Možností je hodně.
  Zcela jednoduše si můžete v ekozahradě pěstovat spousty léčivých bylinek, trvalek s jedlými listy, květy nebo třeba jedlé houby.


  Pokud máte v úmyslu založit si svou ekozahradu, je dobré věnovat tvorbě návrhu hodně velkou pozornost. Dobře promyšlený návrh Vám totiž v dalších letech ušetří spoustu práce.

  Nahoru

  Ekozahradnice ©2010-2019